Jak przygotować batony energetyczne przed ćwiczeniami

Należy jeść przed ćwiczeniami, aby organizm miał paliwo potrzebne do osiągnięcia szczytowej formy. Spójrzmy prawdzie w oczy, większość z nas jest dość leniwa, jeśli chodzi o przygotowywanie jedzenia - często zostawiamy to na ostatnią chwilę, a potem zostajemy zaskoczeni, nie mając czasu na zrobienie czegoś porządnego. Jeśli jednak nie masz czasu na gotowanie lub nie lubisz standardowych przekąsek, batony energetyczne są świetną alternatywą. Są one pełne składników odżywczych i bardzo łatwe do przygotowania w dużych ilościach, co oznacza, że możesz zabrać kilka sztuk gdziekolwiek jesteś. Te pełne wartości odżywczych batoniki są również idealne, jeśli potrzebujesz czegoś zdrowego, co zapewni Ci dobre samopoczucie przez kilka godzin po zjedzeniu (w przeciwieństwie do chipsów i innych śmieci, które dają Ci zastrzyk cukru, ale po 30 minutach doprowadzają Cię do załamania).

Co to jest baton energetyczny?

Baton energetyczny to przekąska wykonana z różnych rodzajów suszonej, pieczonej lub odwodnionej żywności. Zazwyczaj zawierają nasiona i orzechy, suszone owoce, płatki owsiane, miód i inne substancje słodzące oraz jakiś rodzaj substancji wiążącej, np. masło orzechowe lub czekoladę. Najzdrowsze batony zawierają także pełne ziarna, białko i tłuszcze, dzięki którym dłużej czujesz się syty i utrzymujesz stabilny poziom cukru we krwi.

Batony energetyczne to doskonała przekąska dla sportowców, podróżników i osób prowadzących intensywny tryb życia. Są wygodne, zdrowe, łatwe do zapakowania i dostępne w wielu różnych smakach i pod różnymi markami. To, co odróżnia batony energetyczne od innych przekąsek, to fakt, że można je jeść w biegu i dostarczają energii przez kilka godzin. Są one również bardzo przydatne dla osób, które mają problemy ze zbilansowaną dietą ze względu na napięty harmonogram dnia.

Jakie są korzyści z używania ich podczas treningu?

Jest wiele korzyści z jedzenia przed treningiem, a główną z nich jest to, że pomoże ci to w przeprowadzeniu mocniejszej sesji. Najbardziej oczywistą zaletą jest to, że dostajesz dodatkowe paliwo, by zasilić swój trening. Podczas ćwiczeń spalasz mnóstwo energii, a jeśli nie masz wystarczającej ilości pożywienia, możesz odczuwać zmęczenie, zanim jeszcze dotrzesz do końca treningu. Może się okazać, że nie jesteś w stanie podnosić tak dużych ciężarów, jak byś chciał, lub że jesteś bardziej podatny na kontuzje.

Wcześniejsze spożywanie posiłków zapewnia energię potrzebną do ukończenia treningu i chroni przed kontuzjami. Może także pomóc w szybszej regeneracji po treningu. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do rozpadu mięśni, a także zapasów białka. Jedzenie przed treningiem może pomóc w uzupełnieniu zapasów białka, dzięki czemu szybciej dojdziesz do siebie. Jedzenie przed treningiem pomaga także uniknąć przetrenowania. Jeśli nie zjesz nic przed treningiem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że podczas sesji będziesz mieć zawroty głowy lub zemdlejesz. Jeśli natomiast zjesz przed treningiem, jest mniej prawdopodobne, że zemdlejesz, ponieważ poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny. Jeśli jednak zemdlejesz podczas treningu, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że doznasz poważnych obrażeń.